1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Загрузка...
292 просмотров

Работа по прочитанному

Автор: | 22 мая, 2018

Сергей Михалков

Щенок и Змея

(басня)

Обиделся Щенок на старых друзей и побежал новых искать. Вылезла из-под гнилого пенька Змея, свернулась кольцом и смотрит Щенку в глаза.
– Вот ты на меня смотришь и молчишь… А дома на меня все ворчат, рычат, гавкают! — Сказал Щенок Змее. — Все меня учат, прорабатывают: и Барбос, и Шарик, и даже Шавка. Надоело мне их слушать!…
Пока Щенок жаловался, Змея молчала. – Пойдёшь ко мне в друзья? — спросил  Щенок и спрыгнул с пенька, на котором сидел.
Развернулась Змея и ужалила  Щенка.
Молча. Насмерть.

Толкуйдаа!
– Щенок курдук доҕордонуоххун баҕараҕын дуо?
– Щенок тоҕо Змеяҕа киирэн биэрдэй?
–  Дьиҥнээх доҕор диэн хайдах буолуохтааҕый?
– Бу кэпсээнтэн эн тугу өйдөөтүн?
– Эн сатаан доҕордоһоҕун дуо?

 

Парфенова Настя, 3а кылаас.

Мин бастыҥ доҕорум

Том – куоска.  Куоскам дьүһүнэ кугас. Кини саҥа дьылга кэлбитэ. Сөбүлүүр аһа үүт, балык, куурусса уонна өссө элбэх. Том оонньуурун сөбүлүүр. Хаһан эрэ кини чыычааҕы өлөрбүт этэ. Дьиҥнээх доҕор диэн сөбүлүүр, таптыыр, көмөлөһөр.

 

Парфенов Айаал, 4а кылаас.

Дьиҥнээх доҕор диэн кимий?

Арай биирдэ Куоска уонна Ыт олорбуттар. Туохтара барыта тэҥ эбит. Ыт табаарыстара Куосканы кытта табаарыстаспытын сөбүлээбэтэхтэр. Онон, Ыт ыт табаарыстарын  табаарыс гынан бүппүтэ. Онтон Куоска табаарыһа суох этэ. Куоска уонна Ыт дьиҥнээх табаарыстара хаһаайкалара, сороҕор кинини «маама» дииллэрэ. Куоска – үтүө, өйдөөх. Ыт- түргэн, күүстээх. Арай биирдэ куоскаҕа 4-5 ыт сиэри гынар курдук сүүрэн кэлбиттэр. Куоска куттанан, куотан мас үрдүгэр ыттыбыт. Ыт уһуктан кэлэн Куосканы быыһыы барда. Ыт күүстээх буолан барыларын үүрдэ. Куоска мастан түһэн эттэ:

– Баһыыба, Ыт!

Арай биирдэ Куоскаҕа биир халбаһыы биэрбиттэр. Куоска аччык Ыты санаан бэристэ. Онно Ыт эттэ:

-Ээ суох, бэйэн сиэ ээ.

Инньэ гынан аҥаардаһан сиэтилэр.

Арай биирдэ ардах түспүт. Ыт дьиэтэ алдьаммыт, тэстибит. Ол иһин Куоска Ыты дьиэҕэ ыҥырбыт. Ыт бытаһыты көрдө, тутан ылан Куоскаҕа биэрдэ. Куоска махтанан сиэтэ.

 

Кириллин Айтал, 4б кылаас.

Что такое дружба?

Дружба- это связь, которая связывает двух человек по особому смыслу. Например, когда друг в беде и просит помощи у друга и друг обязательно придет на помощь.

У меня  много друзей: играют со мной, помогают  и разговаривают со мной. Я напишу о самых лучших друзьях. Слава – он мой сосед и друг, который всегда придет на помощь, мы всегда ходим друг к другу в гости. Мы  –  хорошие друзья.  Еще один мой друг – Амир. Он мой лучший друг с садика. Мы дружим очень давно. Мы одноклассники, учимся в 4 б классе, и всегда приходим друг другу на помощь.

У меня много друзей, очень много. Но все мы дружим одинаково. Вот что такое настоящая дружба.

 

Сардаана Дедюкина, 4а кылаас.

Моя лучшая подруга

Моя лучшая подруга Дарина. Она рядом со мной всегда! Когда я прихожу в школу, она меня встречает или я её. Мы всегда вместе. Мы не обижаемся из- за мелочей. У нас разные вкусы, но мы не расходимся.Мы любим ходить по школе и разговаривать. Мы очень много смеемся! Вместе ходим в музыкальную школу. Когда у нас нет занятий в музыкальной школе, я её провожаю до двери школы.

Однажды меня толкнула девочка и я поранила ушко. Было больно и я заплакала. Но Дарина успокоила меня и обняла. В тот момент мне стало уютно. Она сидит в парте позади меня. Так, мы всегда вместе. На физкультуре она стоит рядом со мной. Я делаю ей подарки и она мне. Мы обмениваемся игрушками. Я приходила в гости на её день рождения: было весело.

Мы всегда вместе, всегда- всегда! Нас ничто не разлучит!

Тимофеева Аиза, 4а кылаас.

Дьиҥнээх  доҕор диэн кимий?

Дьиҥнээх доҕору кытта хаһан да этиспэккин, охсуспаккын. Мин доҕорбунаан наар бииргэ сылдьабын, оонньуубун, күүлэйдиибин. Мин доҕорбунаан сылдьарбын сөбүлүүбүн. Оскуолаҕа бардахпына доҕорбун көрөн үөрэбин. Мин доҕотторум бары кэрэ, үчүгэй санаалаахтар. Мин доҕотторбунаан кэпсэтэрбин сөбүлүүбүн. Доҕордоох диэн саамай үчүгэй. Ким доҕордоох ол дьоллоох диэн өс хоһооно баар.

 

Аян, 4 кылаас.

Мальчик и друг

У меня были друзья, но они смеялись надо мной. Потому что я был маленьким. И я пошел искать новых друзей. И я нашел нового друга. Он был как я- маленький. Но, почему то, и он смеялся надо мной. Он был маленьким, но злым и недобрым. И я пошел домой. Когда я вернулся, мой брат ждал меня дома. Он очень хотел со мной играть. И я радостно с братом играл в лего. И я был очень радостным, и мы играли в разные игры: строили песчаный замок, из лего сделали дом. И самым лучшим другом был мой брат!

 

Петрова Зоя, 3а кылаас.

Мин доҕотторум

Мин дьиҥнээх доҕорум Джек. Кини өлбүтэ.Быраата эрэ хаалбыта. Быраатын аата Булчут. Булчут кыратык ытырыык. Биһиги наар киниэхэ эт биэрээччибит. Кини эмиэ мин доҕорум. Булчут Джек курдук этэ.

Уонна мин Тигра диэн доҕордоохпун. Кини- куоска. Тигра миэхэ көмөлөһөр уонна доҕор буолар. Тигра миэхэ кумааҕыны аҕал диэтэххэ ытыран аҕалааччы.Мин киниэхэ наар ас биэрэбин уонна үүт биэрэбин.

Уонна мин чыычаах доҕордоохпун. Кини кыыс. Кини оҕо төрөппүтэ.

 

Филатова Надя, 3а кылаас.

Мин саамай бастыҥ доҕорум

Мин доҕорум аата Айта. Биһиги уруут доҕордоспуппут, онтон ыла доҕордуубут. Хаһан эрэ мин кини дьиэтигэр барбытым. Кини мин соҕотох доҕорум, бастыҥ, верный, барытыгар көмөлөһө сылдьар, бырахпат миигин. Хаһан эрэ мин көмөлөс диэбиппэр барытын быраҕан миэхэ көмөлөспүтэ.Кини сирэйигэр солнышкалаах, куудара баттахтаах, үөрэ сылдьар! Кини мааматыгар майгынныыр. Мин санаабар кини улааттаҕына барытын үчүгэйинэн бүтэриэ.

Кини саамай үчүгэй доҕор. Мин бастакы көрбүппэр кини кып- кыра этэ.Ону мин тугу да өйдөөбөт этим. Бастаан кыратык доҕордоспуппут, онтон улахантан улаханнык. Уонна үһүс кылааска дылы доҕордуубут! Онтон кини мин дьиэбэр эмиэ кэлбитэ. Мин аспыттан бэссээччибин. Кини эмиэ.

Улааттахпытына эмиэ доҕордуу буоларбыт буолуо. Кини Саха сиригэр, Чычымахха төрөөбүтэ. Күн аайы косичка өрүнэр. Кини кыраһыабай баҕайы! Саамай үчүгэй доҕор!

 

Алексеева Жанна, 3г кылаас.

Кто такой настоящий друг

Настоящая дружба – это когда друг тебе помогает и никогда не предаст тебя. Друг будет с тобой навсегда и поддержит тебя в тяжелых ситуациях, и даст совет, и будет с тобой играть. Дружба – это чудо.

Когда у тебя много друзей – это хорошо. Друг – это чудо, ты с ним навсегда. Когда друг рядом не будешь бояться ничего.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *